Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli Powered By GSpeech
A- A A+

Biblioteka Główna czynna - pon. 9:00 do 15:00, wt.-pt. 09:00 do 19:00, sob. 9:00 do 15:00

Filia nr 1 - pon. 9:00 do 15:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 15:00

Filia nr 2 - pon. 9:00 do 15:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 15:00

Filia nr 3 - pon. 9:00 do 15:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 15:00

Filia nr 5 - pon. 9:00 do 15:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 15:00

Historia

Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza jest najstarszą i najbardziej dostępną placówką kulturalną w Stalowej Woli. Powołana do życia w 1938 roku, wielokrotnie przekształcana, funkcjonuje dzisiaj w schemacie: Biblioteka Główna, w skład której wchodzą: Wypożyczalnia Główna, Czytelnia, Multiteka i Wypożyczalnia Książki Mówionej oraz cztery filie biblioteczne, usytuowane na terenie miejskich osiedli. W 1988 roku placówce nadano imię piewcy COP-u. Od roku 2000 Biblioteka wykonuje zadania biblioteki powiatowej, obejmując swym działaniem biblioteki gminne powiatu stalowowolskiego. MBP w Stalowej Woli to prężna instytucja kultury, niosąca, przy stosunkowo niskich kosztach funkcjonowania, wielkie korzyści społeczności lokalnej.

Adresatem oferty bibliotecznej jest każdy Stalowowolanin. Czytelnictwo w Stalowej Woli jest dobre; co piąty mieszkaniec miasta jest użytkownikiem Biblioteki, korzystając z jej usług kilka razy w roku. Rozwój czytelnictwa wspomaga: krótka droga książki do czytelnika, przyjazne godziny pracy agend i filii - konkurencyjność w stosunku do innych bibliotek; bogate, stale unowocześniane, wielofunkcyjne księgozbiory; zaopatrzenie czytelń w prasę (65 tytułów w 103 egzemplarzach); kompetentna obsługa zapewniająca jakość usług; szeroka działalność kulturalno-oświatowa; zmiana roli szkoły, wymuszająca na uczniach poszukiwanie materiałów i informacji oraz funkcjonowanie w mieście wyższych uczelni. Paradoksalnie, sprzyjają czytelnictwu negatywne zjawiska społeczne: wysoka cena książek i prasy, ubożenie społeczności miasta, bezrobocie.

Bogactwem MBP są zasobne i zróżnicowane zbiory. Księgozbiór to ponad 220 tysięcy woluminów oraz kilka tysięcy egzemplarzy tzw. „książki mówionej”. Wzbogacanie zbiorów dokonuje się przez zakupy, a środki na nowe książki pochodzą głównie z kasy samorządowej. Zakup nowości wydawniczych zasila coroczna dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także liczne darowizny od instytucji i osób prywatnych oraz książki odzyskiwane w zamian za zagubione.

Sytuacja lokalowa stalowowolskiej biblioteki jest dobra. Biblioteka Główna funkcjonuje od 2013 roku, w nowym, czterokondygnacyjnym budynku. Pod potrzeby placówki został on zagospodarowany w następujący sposób: parter - zajęty przez pomieszczenia służące udostępnianiu zbiorów oraz II piętro budynku z salami - bankietową i konferencyjną. Te ostatnie wyposażono w nowoczesny sprzęt komputerowy oraz systemem  audiowizualny - przeznaczone są bowiem pod okazjonalny wynajem. Obiekt wyposażony jest w liczne ułatwienia dla osób niepełnosprawnych np. głośnomówiące windy. Na terenie budynku użytkownicy korzystać mogą z bezpłatnego, bezprzewodowego Internetu, a w czytelni - także z wolno dostępnych stanowisk komputerowych. W ostatnich latach poprawiła się również baza lokalowa filii MBP. Zostały zmodernizowane i wyremontowane - w każdej z nich udostępnia się bezpłatnie dostęp do komputerów i Internetu. Korzystać można również z kserokopiarek.

W Bibliotece zatrudnionych jest 36 osób;  w bezpośredniej obsłudze czytelników pracuje 24 bibliotekarzy.

Biblioteka wierna swojej podstawowej misji - zachowania dorobku kulturalnego pokoleń i realizując swe zadania statutowe - gromadzi, przechowuje, opracowuje i udostępnia zbiory. Jest skarbnicą wiedzy o regionie. Aktualizowana na bieżąco strona internetowa www.biblioteka.stalowawola.pl jest źródłem informacji o nadchodzących i minionych wydarzeniach kulturalnych czy społecznych, organizowanych lub współorganizowanych przez MBP.

Wśród działań są stałe formy pracy: lekcje biblioteczne, konkursy literackie, krasomówcze, plastyczne, pogadanki regionalne, Dyskusyjny Klub Książki, wystawy promujące twórczość amatorską i profesjonalną osób pochodzących z naszego terenu, spotkania z głośnym czytaniem, spotkania autorskie, warsztaty poetyckie - skierowane do dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych.

Aplikacja Sowa MOBI

Katalog on-line

Wyszukaj w katalogu online

Biblioteka cyfrowa

biblioteka cyfrowa

Wolne lektury

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Konkursy

konkursy

Zaproponuj książkę

zaproponuj książkę

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

facebook_page_plugin
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech