Nie możesz doczekać się wakacyjnych wojaży? Już teraz możesz wybrać się w podróż po niezwykłych bibliotekach świata. Dzisiaj tylko wirtualnie, ale z pewnością są to miejsca, które warto odwiedzić osobiście.
Zapraszamy!
- Odsłony: 89
Biblioteka Główna czynna - pon. 11:00 do 19:00, wt.-pt. 09:00 do 19:00, sob. 9:00 do 15:00
Filia nr 1 - pon. 10:00 do 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 15:00
Filia nr 2 - pon. 10:00 do 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 15:00
Filia nr 3 - pon. 10:00 do 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 13:00
Filia nr 5 - pon. 10:00 do 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 15:00
Nie możesz doczekać się wakacyjnych wojaży? Już teraz możesz wybrać się w podróż po niezwykłych bibliotekach świata. Dzisiaj tylko wirtualnie, ale z pewnością są to miejsca, które warto odwiedzić osobiście.
Zapraszamy!
12 kwietnia 1961 roku odbył się pierwszy lot człowieka w kosmos i właśnie tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki. Dzień ten to hołd dla tych, którzy swoją odwagą, pracą i poświęceniem przyczynili się to tego historycznego wydarzenia. Dziś przyjrzymy się pionierom lotnictwa. Ludziom, dzięki którym człowiek wzbił się w niebo.
Chcąc pełniej zgłębić tajemnice Świąt Wielkanocnych warto również sięgnąć po odpowiednią literaturę. Taka lektura z pewnością pozwoli uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania czy dylematy z zakresu wiary i religii. Zapraszamy do obejrzenia naszej prezentacji.
Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli ogłasza konkurs plastyczny dla uczniów drugich klas stalowowolskich szkół podstawowych „W gościnnym świecie René Goscinnego” Zadaniem uczestników konkursu jest stworzenie ilustracji do utworów autora książek o Mikołajku, scenarzysty serii komiksów o przygodach: Galla Asteriksa i „szybszego od własnego cienia” Lucky Luke’a. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone.
Gdzieś całkiem blisko, codziennie spotykamy (nie)zwykłych bohaterów. To nasi bliscy, sąsiedzi, napotkani nieznajomi. Stale podejmują wysiłek, by uczynić codzienność lepszą, zadbać o rodzinę czy wspólną przestrzeń. Trud, który często wydaje się tak oczywisty, że go nie zauważamy nazywany jest „niewidzialna pracą”. Dziś obchodzimy jej święto.
200 lat temu urodził się Ignacy Łukasiewicz. Farmaceuta, którego ambicją było ofiarowanie światu taniego, bezpiecznego źródła światła. W 1853 roku wymyślił lampę naftową. Wynalazek, który zapoczątkował narodziny światowego przemysłu naftowego. A to nie jedyne zasługi tego niezwykłego Polaka…. Więcej o tej postaci znajdziesz w prezentacji przygotowanej przez pracowników filii nr 1. Zapraszam!
Dziś prezentujemy gratkę dla fanów komiksów. Na naszych półkach pojawiły się kolejne odsłony dobrze znanych i lubianych serii tj. Kajko i Kokosz, Przygody smerfów czy Wujek Sknerus i Kaczor Donald. Nie zabrakło też nowych tytułów dla dzieci i propozycji dla dorosłych fanów komiksu. Zapraszamy!
Zwyczajowo w nocy z 29 na 30 listopada obchodzone są Andrzejki. Czy zawsze świętowano je tak samo? Skąd wywodzi się ich nazwa? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w prezentacji przygotowanej przez Filię nr 1.
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Czas oczekiwania na nie, zaczyna się dokładnie dzisiaj, w pierwszą niedzielę adwentową. W tym roku Adwent będzie trwał 27 dni - od 28 listopada, do 24 grudnia. Przez ten okres, zapraszamy wszystkich do skorzystania z naszego Bibliotecznego Kalendarza Adwentowego. Każdego dnia będziemy w nim prezentować krótką informację dotyczącą tradycji związanych z Bożym Narodzeniem.
Filia nr 1 zaprasza do półek z nowościami wydawniczymi. Wśród nich można znaleźć: literaturę obyczajową, kryminalną, popularnonaukową, książki dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją, w której bliżej przedstawiamy wybrane nowości i proponujemy kilka wartych uwagi tytułów sprzed lat.
Filia nr 1 zaprasza do półek z nowościami wydawniczymi. Wśród nich można znaleźć: literaturę obyczajową, kryminalną, popularnonaukową, książki dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją, w której bliżej przedstawiamy wybrane nowości i proponujemy kilka wartych uwagi tytułów sprzed lat.
W ramach cyklu Autorzy literatury dziecięcej pod lupą zapraszamy do zapoznania się z twórczością Janiny Porazińskiej, wybitnej autorki książek dla dzieci. Bohaterka naszej prezentacji była niejednokrotnie odznaczana za wkład pracy w historię literatury dziecięcej, nie dziwi więc miano „damy literatury dla dzieci”, jakie przed laty Jej przypisano.
Filia nr 1 prezentuje nowości wydawnicze dla dzieci i młodzieży, o które powiększył się księgozbiór. Dla najmłodszych książki-zabawki, dla nieco starszych znana i lubiana seria pomagająca w nauce czytania. Polecamy serię biograficzną Agnieszki Ludwig-Słomczyńskiej, nowości fantastyczne, detektywistyczne oraz popularnonaukowe. Wybór jest naprawdę duży, zapraszamy.
Dziś przypominamy postać Marii Kowalewskiej- autorki książek dla dzieci i młodzieży. Lektura jej dzieł to świetna rozrywka dla najmłodszych i „podróż sentymentalna” dla nieco starszych czytelników.
Filia nr 1 przedstawia prezentację, która nieco przybliży twórczość naszej dzisiejszej bohaterki.
14 października obchodzone są 95. Międzynarodowe Urodziny Kubusia Puchatka – ukochanego misia wszystkich dzieci. Jest to wspaniała okazja do przypomnienia postaci niedźwiadka i jego uroczych przyjaciół. Filia nr 1 przygotowała prezentację i mini quiz o sympatycznym miłośniku „małego co nieco” i mieszkańcach Stumilowego Lasu. Zachęcamy także, do skorzystania z przepisu na urodzinową sałatkę Kubusia Puchatka.
W dawnych czasach umiejętność pisania i czytania posiadali tylko nieliczni. Funkcję podpisu i znaku rozpoznawczego pełniła pieczęć. Wzór pieczęci odbity w laku (jego kolor nie był bez znaczenia), stanowił potwierdzenie autentyczności dokumentów funkcjonujących w średniowieczu. Dzisiaj, zachowane pieczęcie mają ogromną wartość historyczną.
Miejska Biblioteka Publiczna
im. M. Wańkowicza
ul. ks. J. Popiełuszki 10
37-450 Stalowa Wola