24 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Środków Masowego Przekazu. Radio, telewizja czy Internet to elementy towarzyszące nam na każdym kroku. Często mass media określa się mianem „czwartej władzy”. Dlaczego?
- Odsłony: 46
Biblioteka Główna czynna - pon. 11:00 do 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00
Filia nr 1 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00
Filia nr 2 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00
Filia nr 3 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00
Filia nr 5 - pon.-pt. 10:00 do 18:00, sob. - nieczynne
24 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Środków Masowego Przekazu. Radio, telewizja czy Internet to elementy towarzyszące nam na każdym kroku. Często mass media określa się mianem „czwartej władzy”. Dlaczego?
12 listopada przypada 102. rocznica urodzin Jana Marcina Szancera. Świat poznał go jako grafika, rysownika, scenografa i kostiumografa, ale przede wszystkim kojarzy się go jako ilustratora książek dla dzieci. Jego rysunki przeszły do kanonu literatury dziecięcej. Był jednym z najwybitniejszych polskich rysowników XX wieku, nazywanym "królem ilustratorów" czy "malarzem dziecięcych marzeń".
Dziś prezentujemy drugą część mini cyklu nt. mindfulness. W pierwszej odsłonie przedstawiliśmy zarys historii i założeń tego nurtu. Nadszedł czas, by przedstawić kilka sposobów na ćwiczenie naszego „mięśnia uważności”. Im więcej i regularniej z niego korzystamy tym łatwiej przychodzi nam skupienie i bycie TU i TERAZ.
Zapraszamy!
Na pewno?
Nurt mindfulness czasami niesprawiedliwe kojarzony jest z fanaberią ludzi mających za dużo. Tymczasem jest bardzo pomocną, podnoszącą jakość życia praktyką. Trening ten przyda się każdemu odczuwającego negatywne skutki stresu, pragnącemu zwiększyć kontrole automatycznych reakcji, czy szukającemu chwili wytchnienia w pędzącej rzeczywistości.
Dziękujemy wszystkim chętnym, którzy zasilają nasz księgozbiór o nowe, ciekawe pozycje. Filia nr 1 wzbogaciła się o ponad 50 książek z literatury anglojęzycznej dla dzieci. Są w niej książeczki do nauki pierwszych słów czy bajki z ulubionymi postaciami. To wspaniały sposób na rozpoczęcie przygody z językiem obcym. Zapraszamy!
Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli ogłasza konkurs plastyczny dla 6-latków „Myślcie sobie jak tam chcecie…Krasnoludki są na świecie – ilustracje do utworów Marii Konopnickiej”. Konkurs organizowany jest z okazji 180. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej, poetki, jednej z najwybitniejszych polskich pisarek.
Nie możesz doczekać się wakacyjnych wojaży? Już teraz możesz wybrać się w podróż po niezwykłych bibliotekach świata. Dzisiaj tylko wirtualnie, ale z pewnością są to miejsca, które warto odwiedzić osobiście.
Zapraszamy!
12 kwietnia 1961 roku odbył się pierwszy lot człowieka w kosmos i właśnie tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki. Dzień ten to hołd dla tych, którzy swoją odwagą, pracą i poświęceniem przyczynili się to tego historycznego wydarzenia. Dziś przyjrzymy się pionierom lotnictwa. Ludziom, dzięki którym człowiek wzbił się w niebo.
Chcąc pełniej zgłębić tajemnice Świąt Wielkanocnych warto również sięgnąć po odpowiednią literaturę. Taka lektura z pewnością pozwoli uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania czy dylematy z zakresu wiary i religii. Zapraszamy do obejrzenia naszej prezentacji.
Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli ogłasza konkurs plastyczny dla uczniów drugich klas stalowowolskich szkół podstawowych „W gościnnym świecie René Goscinnego” Zadaniem uczestników konkursu jest stworzenie ilustracji do utworów autora książek o Mikołajku, scenarzysty serii komiksów o przygodach: Galla Asteriksa i „szybszego od własnego cienia” Lucky Luke’a. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone.
Gdzieś całkiem blisko, codziennie spotykamy (nie)zwykłych bohaterów. To nasi bliscy, sąsiedzi, napotkani nieznajomi. Stale podejmują wysiłek, by uczynić codzienność lepszą, zadbać o rodzinę czy wspólną przestrzeń. Trud, który często wydaje się tak oczywisty, że go nie zauważamy nazywany jest „niewidzialna pracą”. Dziś obchodzimy jej święto.
200 lat temu urodził się Ignacy Łukasiewicz. Farmaceuta, którego ambicją było ofiarowanie światu taniego, bezpiecznego źródła światła. W 1853 roku wymyślił lampę naftową. Wynalazek, który zapoczątkował narodziny światowego przemysłu naftowego. A to nie jedyne zasługi tego niezwykłego Polaka…. Więcej o tej postaci znajdziesz w prezentacji przygotowanej przez pracowników filii nr 1. Zapraszam!
Dziś prezentujemy gratkę dla fanów komiksów. Na naszych półkach pojawiły się kolejne odsłony dobrze znanych i lubianych serii tj. Kajko i Kokosz, Przygody smerfów czy Wujek Sknerus i Kaczor Donald. Nie zabrakło też nowych tytułów dla dzieci i propozycji dla dorosłych fanów komiksu. Zapraszamy!
Zwyczajowo w nocy z 29 na 30 listopada obchodzone są Andrzejki. Czy zawsze świętowano je tak samo? Skąd wywodzi się ich nazwa? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w prezentacji przygotowanej przez Filię nr 1.
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Czas oczekiwania na nie, zaczyna się dokładnie dzisiaj, w pierwszą niedzielę adwentową. W tym roku Adwent będzie trwał 27 dni - od 28 listopada, do 24 grudnia. Przez ten okres, zapraszamy wszystkich do skorzystania z naszego Bibliotecznego Kalendarza Adwentowego. Każdego dnia będziemy w nim prezentować krótką informację dotyczącą tradycji związanych z Bożym Narodzeniem.
Filia nr 1 zaprasza do półek z nowościami wydawniczymi. Wśród nich można znaleźć: literaturę obyczajową, kryminalną, popularnonaukową, książki dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją, w której bliżej przedstawiamy wybrane nowości i proponujemy kilka wartych uwagi tytułów sprzed lat.
Miejska Biblioteka Publiczna
im. M. Wańkowicza
ul. ks. J. Popiełuszki 10
37-450 Stalowa Wola