Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli Powered By GSpeech

Biblioteka Główna czynna - pon. 11:00 do 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 1 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 2 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 3 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 5 - pon.-pt. 10:00 do 18:00, sob. - nieczynne

2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego – O Juliuszu Słowackim W listopadzie 2021 r. Sejm RP zdecydował o ustanowieniu roku 2022 Rokiem Polskiego Romantyzmu. Dziś chcemy przybliżyć sylwetkę kolejnego z polskich pisarzy romantycznych – Juliusza Słowackiego.

Juliusz Słowacki urodził się 4 września 1809 roku w Krzemieńcu (obecnie miasto w Ukrainie, obwód tarnopolski). Jego rodzicami byli: Euzebiusz Słowacki i Salomea z Januszewskich; oboje pochodzili ze średniozamożnej rodziny szlacheckiej.

DKK – „Wszystkie kwiaty Alice Hart”14 września o godz. 17:00 w Filii nr 2, zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. Rozmowa toczyć się będzie wokół książki Holly Ringland pt. "Wszystkie kwiaty Alice Hart". Autorka przenosi czytelnika do Australii, otaczając magią kwiatów. Na tym tle poznajemy Alice, dziewięcioletnią dziewczynkę, mieszkająca na farmie z matką i despotycznym, agresywnym ojcem. znęcającym się nad całkowicie podporządkowaną mu żoną.

Zaczytane wrześniowe dni – Nowości w Filii nr 2Rozpoczął się wrzesień, a wraz z nim do biblioteki przy ul. Siedlanowskiego 3 trafiły nowości wydawnicze. Wśród nich znalazły się powieści obyczajowe, m.in.: „W poszukiwaniu miłości” Katarzyny Janus, „Tajemnica z przeszłości” Jagody Wochlik, „Amy ma już dość” amerykańskiej pisarki – Kelly Harms. Regały z kryminałami zasiliły m.in.: „Rykoszet” Marka Stelara, „Pasożyt” Alicji Horn – kryminał medyczny, najnowsze dzieło J. L. Horsta „Bez granic”.

Morska toń – Filia nr 2 zachęca do czytania nadmorskich powieści„Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew…” jak to niegdyś śpiewał Krzysztof Klenczon do słów autorstwa Jerzego Kosseli. A gdyby tak przenieść się wyobraźnią nad morze – z książką? Proszę bardzo! Na tę okoliczność przygotowaliśmy prezentację o powieściach, których akcja toczy się nad morzem. Są to zarówno lekkie powieści obyczajowe, sagi obyczajowo-historyczne, jak i powieści z nutą sensacji.

Sierpniowe nowości  dla dorosłych  -  Filia Nr 2Lato to czas urlopu, odpoczynku, podróżowania.  Dla niektórych, to czas nadrabiania czytelniczych zaległości. Co czytać latem? Klasykę, powieść obyczajową, kryminał czy nowości…literaturę lekką czy ambitną? Gusta czytelnicze są zróżnicowane i wybór należy do każdego z osobna. Wychodząc naprzeciw, polecamy kilka tytułów, które sprawdzą się podczas letniego wypoczynku – niezależnie od tego, czy będzie to słoneczny dzień czy  deszczowe chmury pokryją niebo.

Józef Ignacy Kraszewski „tytan pracy” – 2022 Rokiem Romantyzmu PolskiegoJózef Ignacy Kraszewski był pisarzem epoki romantyzmu. Tworzył głównie prozę powieściową, były to powieści przedstawiające wcześniejsze lub ówczesne czasy. Podróżował po Europie, pisał korespondencję, pracował także jako redaktor gazet. W 1873 r. ukazała się trylogia saska pisarza: "Hrabina Cosel", "Brühl", "Z siedmioletniej wojny" (1873-1875) oraz utwór historyczny "Polska w czasie trzech rozbiorów", a dwa lata później powstał zamiar napisania cyklu powieści historycznych o dziejach historii Polski, pierwszą była "Stara Baśń".

Wakacyjne czytanki – nowości dla dzieci w Filii nr 2Nasze półki w Filii nr 2 przy ulicy Siedlanowskiego 3 zasiliły się również o nowości dla najmłodszych i młodych miłośników czytania. Wśród nich znalazły się opowieści dla fanów Lego, książka z nowej serii bajek pt. „Julka i Janek”, wakacyjne przygody Julki i Krzysia podczas zwiedzania zamków Południowej Polski, a także książeczki z dużymi literami do nauki samodzielnego czytania.

Aplikacja Sowa MOBI

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0