Alicja i autobusy XXI wieku

Alicja i autobusy XXI wiekuNa ciekawych zajęciach upłynął nam kolejny tydzień wakacyjnych zajęć w Bibliotece Głównej. Oczywiście kontynuowaliśmy naszą przygodę z książką „Alicja w Krainie Czarów”.

W jednej ze swoich przygód główna bohaterka wkracza do pięknego ogrodu, gdzie wpada na pracujące w nim karty do gry – ogrodników przemalowujących róże na krzewie.

To właśnie w tym miejscu Alicja spotyka jedną z najbardziej charakterystycznych postaci w powieści – bezlitosną Królową Kier. Podczas warsztatów w MBP uczestnicy zajęć wykonywali duże kwiaty z bibuły, gąbki oraz folii bąbelkowej. Za łodygę posłużyły tekturowe rurki. Pracę wykonywali w grupach kilku osobowych. Zajęcia urozmaicone zostały przez różnego rodzaju zabawy i gry.

Każdy z nas zna Krainę Czarów, którą poznawaliśmy wraz z Alicją. Pamiętamy Szalonego Kapelusznika, Kota z Cheshire, Pana Gąsienicę czy jaszczurkę Billa oraz pozostałych bohaterów wykreowanych przez Lewisa Carrolla. Podczas kolejnych zajęć poznaliśmy kolejną postać - Królową Kier, która jako władczyni Krainy Czarów jest postacią wyjątkową. Na wstępie dzieci otrzymały karty do gry, z których za zadanie miały budować domki. Przeprowadzona została także zabawa z odkrywaniem kart i wykonywaniem określonych zadań. Dzieci wykonywały stroje kart do gry. Na dwóch dużych białych kartkach z bloku A3 przyklejano wcześniej powycinane symbole kart. Zadaniem było pomieszanie i ułożenie w ciekawe wzory oznaczeń kart.

Podczas trzeciego dnia zajęć dzieci wykonywały małe kwiatuszki z kolorowej bibuły. Następnie wykonywały prace plastyczne na konkurs „ Stalowowolskie autobusy XXI wieku”. Należało przedstawić wizję nowoczesnego autobusu. Przeprowadzona została także zabawa przy dźwiękach muzyki „gorące pufy”.