Jak reagować na hejt

Jak reagować na hejtMiejska Biblioteka Publiczna rozpoczęła cykl zajęć z dziećmi w ramach projektu, który jest elementem ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-profilaktycznej przeciwko cyberprzemocy, hejtowi i mowie nienawiści „Nie hejtuję- reaguję”, realizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. 19 listopada w zajęciach, opracowanych wg scenariusza Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, wzięli udział uczniowie kl. III d PSP nr 7.

Zajęcia rozpoczęły się od rozmowy z dziećmi o hejcie. Uczniowie definiowali, co to jest hejt, omawiali w jakiej postaci jest on wyrażany (złośliwe komentarze pod artykułami, zdjęciami, obraźliwe memy) i gdzie jest obecny (np. Facebook, Messenger, Youtube, serwisy społecznościowe, informacyjne). Po obejrzeniu krótkiego filmu „Szanuj innych w sieci” rozwinęła się dyskusja na temat zachowania bohaterów filmu - Ani i Marka. Dzieci wskazywały na skutki negatywnych komentarzy i emocje jakie towarzyszą osobom hejtowanym.. Wspólnie z prowadzącą zajęcia zastanawiały się jak ma się zachować osoba, która stała się ofiarą hejtu i w jaki sposób mają reagować osoby, które stały się świadkiem cyberprzemocy. Po ożywionej dyskusji uczniowie podzieleni na grupy tworzyli zasady antyhejtowe z rozsypanek słownych. Zostały one głośno przeczytane przez uczestników zajęć. Na koniec wspólnie podsumowano najważniejsze wiadomości dotyczące tematyki zajęć. Dzieci zaś zostały zachęcone do udziału w konkursie plastycznym na plakat „Nie hejtuję – reaguję” ogłoszonym przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.