Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli Powered By GSpeech
A- A A+

Biblioteka Główna czynna - pon. 11:00 do 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 1 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 2 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 3 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 5 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Wędrówka z liryką Elżbiety Ferlejko

Wędrówka z liryką Elżbiety FerlejkoPoezja recytowana i poezja śpiewana, a wszystko w gronie przyjaciół, znajomych i miłośników wierszy Elżbiety Ferlejko. 25 listopada 2021 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli zaprezentowano najnowszy tomik wierszy pani Elżbiety – „Wędrującemu”.

– Tak jak w poprzednim zbiorze liryków zatytułowanym „Jestem spod róży – Jestem w podróży”, tak i w zbiorze „Wędrującemu”, autorka stara się oprowadzić czytelnika po różnych kręgach tematycznych.

Często używając słów ostrych, atakujących, oskarżających, lecz nie pozbawionych poetyckości i łagodności. Liryki zawarte w tomiku „Wędrującemu” niewątpliwie pełnią rolę drogowskazu ku dalszemu i lepszemu życiu współczesnego człowieka – mówiła stalowowolska poetka Beata Sudoł – Kochan, rezenzując tomik zebranym w bibliotece gościom.

Poznali oni również historię, jak doszło do tego, że „Wędrującemu” ukazał się drukiem. Wszystko zaczęło się od jednego wiersza. – Tomik „Wędrującemu” powstał niezaplanowanie. Wysłałam wiersz inspirowany twórczością Edwarda Stachury pt. „Gloria” na stronę stachuriada.pl. Redaktor naczelny tej strony, Krzysztof Wiśniewski, zapytał, czy mam więcej wierszy w duchu stachurowym i zaproponował wydanie tomiku pod egidą stachuriady. Życzliwość wielu osób przyczyniła się do sprawnego złożenia i w rezultacie wydania tomiku – opowiedziała prezentująca swój tomik Elżbieta Ferlejko.

Krzysztof Wiśniewski, redaktor naczelny stachuriada.pl, jest autorem posłowia, jakie znalazło się w najnowszej publikacji poetki. – Ta książka otwiera nowy okres w twórczości poetki. To niewątpliwie czas ironicznej prawdy i dzielenia nagromadzonym życiowym doświadczeniem. Z tej mądrości wyłania się tytuł "Wędrującemu", jakby na przestrogę, by swoim ego nie próbował zmieniać świata. Proponuje zajrzenie w głąb samego siebie i kształtowania świata własnych wartości sacrum i profanum. Wyraża to jeszcze dobitniej cytując na początku tomiku Edwarda Stachurę: "Dopóki sił... będę szedł", jakby chciała przestrzec przed konsekwencjami takiej wędrówki. Autorka jest świadoma tego co pisze, a zarazem waleczna, nawet w odniesieniu do Boga. Broni duchownych jak i egzystencjalnych wartości, które bliskie są każdej kobiecie, jak miłość, wolność czy sprawiedliwość. Poezja dla niej to nie tylko sposób na wyrażanie siebie, ale też metoda komunikacji, dialogu z drugim człowiekiem, pragnie czuć się rozumianą, dlatego pisze prostym językiem, aby wszystko wraz z człowiekiem stawało się poezją – pisze Krzysztof Wiśniewski.

Wieczór autorski uświetnił występ rodzimego zespołu muzycznego Fiesta Amigos. Muzycy wykonali utwory „Gdzie Wieje wiatr” Wolnej Grupy Bukowina, „Na moście z Avignon” do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego czy „Ponad tęczą” (Piosenka z Czarownika z Oz).

Wiersze z tomiku czytała sama autorka, zostały one poddane także interpretacji prezeski Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” i poetki Agnieszki Bulicz, która również przedstawiła sylwetkę Elżbiety Ferlejko.

Elżbieta Ferlejko urodziła się w 1967 r. we Frampolu. Dzieciństwo spędziła w Rzeczycy Księżej k. Kraśnika. Od 1986 r. mieszka i pracuje w Stalowej Woli, w tutejszej bibliotece. Swoje rozmyślania zapisuje od lat szkolnych w formie wierszy. Debiutowała na łamach stalowowolskiej „Sztafety’. Publikowała również w „Nadwisłoczu”, „Głosie Tyczyna”, „Krynicy” (kwartalnik mniejszości polskiej na Ukrainie). Jej wiersze publikowane są w cyklicznie wydawanych „Dorocznych Spotkaniach Poetów” Centrum Kulturalnego w Przemyślu oraz almanachach Stowarzyszenia Literackiego "Witryna", którego jest członkiem, „Spojrzenia”, czy też w wydawanym od 2020 r. almanachu poetyckim „Wiersze znad Sanu” pod redakcją Mirosława Osowskiego. W 2016 r. wydała swój pierwszy tomik wierszy „Jestem spod róży – Jestem z podróży”, który otrzymał Nagrodę Miasta Stalowa Wola "Gałązka Sosny" w kategorii Debiut Artystyczny. „Wędrującemu”, wydana w 2021 roku, to druga, samodzielna propozycja poetki’.

Aplikacja Sowa MOBI

Katalog on-line

Wyszukaj w katalogu online

Biblioteka cyfrowa

biblioteka cyfrowa

Wolne lektury

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Konkursy

konkursy

Zaproponuj książkę

zaproponuj książkę

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

facebook_page_plugin
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech