Czytanie da się lubić…dzieci to wiedzą!

Czytanie da się lubić…dzieci to wiedzą! 25 maja uczniowie klas I – III ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Stalowej Woli uczestniczyli w zajęciach z elementami biblioterapii zachęcającymi do czytania książek. Dzieci zapoznały się z publikacją Klausa Hagerupa i Lisy Aisato „O dziewczynce, która chciała ocalić książki” a następnie dyskutowały o tym, dlaczego warto czytać. Młodzi ludzie mieli okazję obejrzeć książki m. in. sensoryczne, przestrzenne, wydające dźwięki. Na podstawie rozsypanki wyrazowej, wyjaśniono dzieciom jak wygląda droga książki od pisarza do czytelnika.

Uczestnicy sprawdzali również czy uważne chodzenie z książką na głowie sprzyja przyswajaniu zawartych w niej treści. Oczywiście okazało się, że był to wspaniały trening dla prawidłowej postawy i praca nad cierpliwością,  ale żeby się dowiedzieć jaka opowieść była w książce, to należy ją przeczytać. Do zabawy wykorzystano książki wycofane z katalogu MBP i przeznaczone na makulaturę. Najwięcej emocji wzbudziła zabawa w grupach dotycząca tworzenia opowieści. Uczestnicy losowali z magicznego pudełka różne przedmioty i na ich podstawie tworzyli krótkie opowieści. Wszystkie grupy poradziły sobie doskonale. Kolejnym punktem zajęć było zapoznanie uczniów z książką Francoize Boucher „Książka dzięki której pokochasz książki. Nawet jeśli nie lubisz czytać”, na podstawie której dzieci bezbłędnie ustaliły wszystkie walory czytania książek. Wszystkie zalety czytania zostały napisane na kolorowych balonikach, przeznaczonych do wspólnej zabawy.

Zajęcia „Czytanie da się lubić” odbyło się w ramach zadania „Książka i biblioteka – lekiem na troski młodego człowieka”, w programie „Partnerstwo dla książki 2022”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, pod honorowym patronatem Lucjusza Nadbereżnego - Prezydenta Miasta Stalowej Woli.