Kaktusy i solne zwierzęta oceanów

Kaktusy i solne zwierzęta oceanówTrwają wakacyjne zajęcia „Lato w Bibliotece”, jakie biblioteka zorganizowała dla młodych mieszkańców Stalowej Woli i okolic. 20 lipca w Bibliotece Głównej dzieci uczestniczyły w zabawie: Zgadnij kto, co, gdzie… o zwierzętach z różnych kontynentów: ciekawostki i zagadki. Następnie wyrabiali masę solną z mąki, soli, wody i tworzyli zwierzątka morskie.

Powstały rozgwiazdy, ślimaki, węże morskie, koniki morskie, ośmiornice, żółwie, delfiny, foki, meduzy i rozdymka. Poukładano na makiecie dna morskiego swoje zwierzątka i rośliny, które wykonywano na poprzednich zajęciach. Odbyły się również zabawy w grupach, ruchowe i na spostrzegawczość.

Z kolei 24 lipca dzieci malowały farbami swoje morskie zwierzątka z masy solnej wykonane na poprzednich zajęciach. W przerwie przed drugim zadaniem zaplanowanym na dzisiejszy dzień mali artyści mogli odpocząć przy zabawie w łowienie rybek na wędkę lub makaronowe łowisko. W kolejnej części zajęć uczestnicy wakacji w bibliotece wykonywali kaktusy z butelek plastikowych. Kaktusy to bardzo ciekawe rośliny. Pochodzą z kontynentu amerykańskiego. Możemy je spotkać wszędzie tam, gdzie dla innych roślin jest za gorąco. Ze względu na ogromną różnorodność kształtów i urodę kwiatów wielu ludzi kolekcjonuje kaktusy. Umieszczoną w doniczce butelkę trzeba było pomalować zieloną farbą. Z kawałka odciętej butelki lub kolorowych bibuł wykonywano kwiaty, które zostały doklejone do kaktusów. W efekcie końcowym powstał przepiękny kaktusowy ogródeczek.