Dawno, dawno temu…. Witraż średniowieczny

Dawno, dawno temu…. Witraż średniowiecznyZapraszamy do naszej Filii nr 2 przy ul. M. Siedlanowskiego 3 do obejrzenia wystawy, prezentującej historię i piękno witrażu średniowiecznego. Publikacje pochodzą ze zbiorów MBP w Stalowej Woli.
Technika witrażu znana była już w starożytności, wykopaliska prowadzone w Egipcie dostarczyły na to dowodów w postaci kawałków płaskiego szkła. Te najdawniejsze szkła były jednak nieprzejrzyste a wynikało to z ówczesnej technologii ich wytwarzania. Rzymianie jako pierwsi wykorzystali szkło jako szyby okienne w kamiennych murach, jednakże brak wzmianek o wykonywaniu w tym czasie witraży.

Rozpowszechnienie techniki witrażu miało miejsce we wczesnym średniowieczu. Pierwsze wielkie kompleksy witraży sięgają epoki romańskiej, pełny jednak rozkwit nastąpił w sztuce gotyckiej. Witraż w XII wieku miał oświetlać wnętrze a w XIII również zdobić i pouczać. Sceny biblijne, przedstawiane w gotyckich oknach miały za zadanie przybliżać wiernych do spotkania z Bogiem.
Do Polski technika witrażu trafiła dopiero w XIV wieku. Jednym z pierwszych i największych ośrodków produkcji witraży był Toruń, leżący wówczas w państwie krzyżackim. Witraże te cechowały się wysokim poziomem artystycznym. Do dziś zachowało się wiele kwater witrażowych produkcji toruńskiej.
Do najpiękniejszych z nich należą słynne witraże katedr w Chartres we Francji, w Kolonii w Niemczech, w Canterbury w Anglii. W Polsce najwięcej witraży średniowiecznych zachowało się w Małopolsce, a do najświetniejszych należą przeszklenia kościołów krakowskich: Mariackiego, Bożego Ciała oraz kościoła i klasztoru Dominikanów.
Witraże gotyckie można także podziwiać we wspomnianym już wcześniej Toruniu w muzeum w Ratuszu Staromiejskim czy w katedrze we Włocławku.
_______________________________
Wystawę zrealizowano w ramach zadania „Dawno, dawno temu…odkurzamy biblioteczne półki”, w programie „Partnerstwo dla książki 2021”, dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury, pod honorowym patronatem Lucjusza Nadbereżnego - Prezydenta Miasta Stalowej Woli.