Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli Powered By GSpeech
A- A A+

Biblioteka Główna czynna - pon. 11:00 do 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 1 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 2 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 3 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 5 - pon.-pt. 10:00 do 18:00, sob. - nieczynne

DKK – Dzikowska. Pierwsza biografia legendarnej podróżniczki

DKK – Dzikowska. Pierwsza biografia legendarnej podróżniczkiW listopadowe popołudnie, w czytelni filii nr 2 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. Rozmowa toczyła się wokół książki Romana Warszewskiego pt. "Dzikowska. Pierwsza biografia legendarnej podróżniczki”.

Jest to opowieść o niezwykłej kobiecie i jej życiu pełnym pasji i wyzwań. Roman Warszewski, podróżnik i dziennikarz, autor wielu książek o Ameryce Południowej przybliża nam osobę Elżbiety Dzikowskiej. Razem z nią odbywa podróż do stolicy Inków - Vilcabamby. Wyprawa do Peru jest tłem dla rozmów, wspomnień, dzięki którym poznajemy historie rodziny, dzieciństwo, młodość i różne wątki z jej życia i działalności a nade wszystko smaki i zapachy podróżowania.

Na początku spotkania moderator zadała pytanie : Czy biografia Dzikowskiej dała nam pełny obraz życia i działalności, czy znałyśmy jej działalność, czy pamiętamy programy telewizyjne współtworzone z Tony Halikiem?

- co bardzo mnie zaskoczyło w tej książce i sprawiło, że bardziej chciałam poznać tą postać, to to że Dzikowska to moja krajanka – powiedziała pani Ania, która pochodzi z Podlasia a na spotkaniu klubu była po raz pierwszy. I dodała – dla mnie to jest piękna, idylliczna charakterystyka Podlasia. Ja czułam  jakbym przeniosła się we wczesne dzieciństwo i sobie chodziła po wsiach, gdzie drewniane chatki, kurniki… Ja czułam ten klimat.

- Życie ją ukształtowało od samego początku. Historia dziadka, historia ojca, opieka nad matką, zawalczenie o siebie. W tamtych czasach, z wilczym biletem trudno było myśleć o tym, by dostać się na studia, a dla człowieka z prowincji sinologia brzmiało dziwnie – głos w dyskusji zabrała pani Kasia.

W dalszej części spotkania rozmawiałyśmy o podróżach, o programach telewizyjnych prowadzonych przez Tony`ego Halika i Dzikowską, które wybrane klubowiczki wspominały bardzo miło.  – Są osoby, które w genach mają niesamowitą inteligencję i ciekawość świata. Można mieć bardzo dużo pieniędzy ale można nie mieć marzeń. A ta kobieta miała przede wszystkim marzenia – nadmieniła jedna z klubowiczek.

Podczas spotkania poruszane też były wątki działalności Dzikowskiej, po śmierci Tony`ego Halika, kiedy to zajęła się  organizacją budowy pomnika inżyniera Ernesta Malinowskiego, budowniczego najwyżej położonej kolei na świecie na przełęczy Ticlio w Peru. Popularyzowała ciekawe miejsca w Polsce, realizując krajoznawcze programy telewizyjne z cyklu Groch i Kapusta. Dzięki jej staraniom, w 2003 powstało Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, w Toruniu.

Książka Romana Warszewskiego większość klubowiczek zainteresowała, choć nie czytało jej się łatwo. Kolejne spotkanie DKK dla Dorosłych odbędzie się w środę 14 grudnia a rozmawiać będziemy o powieści Jo Celeste „Małe ogniska”.

Aplikacja Sowa MOBI

Katalog on-line

Wyszukaj w katalogu online

Biblioteka cyfrowa

biblioteka cyfrowa

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Konkursy

konkursy

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

facebook_page_plugin
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech