Październik z książką i biblioteką

Październik z książką i bibliotekąNadchodzi 14. edycja Stalowowolskich Dni Książki, które organizuje Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli. Z tej okazji przygotowano książkowe kiermasze oraz dziesiątki wydarzeń, zajęć i atrakcji.

W Bibliotece Głównej przy ul. ks. J. Popiełuszki 10, na 5 października w godz. 18:00-22:00 zaplanowano Noc Bibliotek, w trakcie której biblioteka zorganizuje m.in. spotkanie z Jaśkiem Melą, kiermasz książek, warsztaty książeczek sensorycznych, czy też kącik zabawek kreatywnych.

10 października o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Iwoną Kienzler. To autorka ponad osiemdziesięciu książek – publikacji non-fiction z zakresu historii, jak również leksykonów i słowników. Pisze także reportaże z podróży oraz artykuły dotyczące spraw gospodarczych i historii Polski. 15 października o godz. 16:00 zapraszamy na podsumowanie XIX edycji  konkursu poetyckiego Moja mała ojczyzna „Godziny przy piórze”; 19 października - warsztaty literackie Wers i Dyskusyjny Klub Książki dla Dzieci; 24 października spotkanie autorskie z Tomaszem Trojanowskim – autorem książek dla dzieci, a 28 października o godz. 11:00 podsumowanie XXIV edycji konkursu plastycznego Ekslibris „Stanisław Moniuszko – ojciec polskiej opery narodowej”. Nie zabraknie pogadanek, zajęć literackich, edukacyjnych, plastycznych dla uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków, jak np. „Urodziny Kubusia Puchatka”.

To część wydarzeń jakie proponuje Biblioteka Główna, sporo będzie działo się także w bibliotecznych filiach. Filia nr 1 przy ul. Staszica 14, organizuje m. in. podsumowanie konkursu plastycznego dla kl. II szkół podstawowych, 16 października o godz. 10:00 w Miejskim Domu Kultury. Pracownicy biblioteki będą ponadto, uczyć kaligrafii, pokażą jak samemu zrobić książkę, przewidziano także pasowanie na czytelnika. Filia nr 2 przy ul. Siedlanowskiego 3 oprócz kiermaszu „Drugie życie książki” w dniach 1- 26 października proponuje m.in. szereg zajęć dla dzieci i seniorów, będą również zajęcia edukacyjno-czytelnicze z elementami biblioterapii dla dzieci z Zespołu Szkół Nr 6 Specjalnych. Mnóstwo atrakcji dla najmłodszych czytelników przygotowały także placówki biblioteczne nr 3 przy ul. Rozwadowskiej 6 oraz nr 5 przy ul. M. Wańkowicza 69. W tej pierwszej będą m.in. zajęcia plastyczno – literackie „Brzechwomania dla przedszkolaków” oraz „Magiczny świat misia o małym rozumku” dla klas pierwszych szkół podstawowych, z kolei Filia nr 5, zaprasza 10 października o godz. 10:00 na paradę kapeluszy pod hasłem „Kapelusze - wspominamy królową kapeluszy i monologu - Hankę Bielicką”. Adresatem imprezy są mieszkańcy osiedla Hutnik oraz podopieczni ŚDS Nr 2 w Stalowej Woli.

Stalowowolskie Dni Książki to czas intensywnej promocji czytelnictwa w naszym mieście i okolicach, bibliotekarki i bibliotekarze MBP czytają dzieciom książki w przedszkolach, zachęcają do sięgnięcia po nowości wydawnicze oraz organizują interesujące zajęcia dla czytelników.