O MBP w „Bibliotece Publicznej”

O MBP w „Bibliotece Publicznej”O Miejskiej Bibliotece Publicznej im Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli można przeczytać w branżowym ogólnopolskim piśmie „Biblioteka Publiczna”. W ostatnim numerze zamieszczony został artykuł o wakacyjnej akcji stalowowolskiej książnicy z ubiegłego roku. Mamy nadzieję, że nasze pomysły staną się inspiracją dla innych bibliotekarzy.

W piśmie dla bibliotekarzy opisano wakacyjne działania, które zaproponowała stalowowolska książnica w 2019 roku. A były to warsztaty, zajęcia i zabawy, których kanwą była „Alicja w Krainie Czarów”.

– Wspólnym mianownikiem zajęć stał się magiczny ogród. „Alicja w Krainie Czarów”. To piękna powieść dla dzieci, pełna niezwykłych przygód, zabawnych postaci i niesamowitych, fantastycznych zdarzeń. Bohaterowie książki  i  ich przygody zainspirowały do przygotowania ciekawych zajęć. Dzieci poznały tytułową bohaterkę, która  znalazła się w świecie pełnym tajemnic i niespodzianek. Spotykała na swej drodze fascynujących ludzi i zwierzęta o nietuzinkowych charakterach – przeczytać można w „Bibliotece Publicznej”. – Książkowy opis ogrodu stał się   przyczynkiem do zaprezentowania uczestnikom zajęć opowieści o drzewach, kwiatach i ich pielęgnowaniu. Słynny zegarek Białego Królika zachęcił do zdobywania wiedzy o czasie, zegarach i kalendarzach. Nieobce stały się naszym małym podopiecznym zwyczaje i  zachowania zwierząt, np. motyli, egzotycznych ptaków, królików, kotów, gąsienic, jaszczurek. Dzieci miały możliwość poznania zasad dobrego zachowania przy stole oraz reguł starych gier zręcznościowych. Te wszystkie zajęcia edukacyjne prowadzone były w  formie pogadanek i prezentacji multimedialnych z wykorzystaniem pięknych albumów ze zbiorów bibliotecznych. Największą popularnością cieszyły się zajęcia plastyczne. Dzieci nie tylko poznawały różne techniki plastyczne i umiejętności  praktyczne, poszerzały również swoją wiedzę ekologiczną.

Pismo zauważyło, że organizowane przez Bibliotekę zajęcia pozwoliły na miłe i twórcze spędzenie wolnego czasu. Te spotkania dla 35 osobowej grupy dzieci (w wieku 6-11 lat) to nie tylko rozwijanie twórczych umiejętności i wyobraźni. To czas nawiązywania przyjaźni z  innymi uczestnikami zajęć, wspólnej integracji, współpracy w grupie. Ale przede wszystkim to czas obcowania z książką, pokazania dzieciom, że przygody bohaterów książkowych mogą podsunąć pomysły na dobrą zabawę. Wystarczy tylko trochę kreatywności, motywacji  i dobrego towarzystwa. Natomiast dla nas bibliotekarzy to kolejna możliwość wskazania najmłodszym drogi do odkrywania fascynującego świata książek.

– Mamy nadzieję, że nasze propozycje dla dzieci staną się inspiracją dla innych bibliotekarzy. Zdajemy jednak sobie sprawę, że nastąpi to wtedy kiedy biblioteki zostaną na powrót w pełni otwarte dla czytelników – podkreśla kierownik Biblioteki Głównej, Joanna Rybak.

W chwili obecnej prowadzą wakacyjne zajęcia ale przez Internet za pośrednictwem Facebooka, serwisu YouTube czy bibliotecznej strony www.