Stalowowolska biblioteka wysoko w ogólnopolskim rankingu

Stalowowolska biblioteka wysoko w ogólnopolskim rankinguMiejska Biblioteka Publiczna im Melchiora Wańkowicza została dostrzeżona w tegorocznym Rankingu Bibliotek, jaki opublikował dziennik „Rzeczypospolita” wspólnie z Instytutem Książki. Wśród 150 najlepszych placówek bibliotecznych w kraju, stalowowolska placówka jest na 38. miejscu. Najlepszą podkarpacką książnicą jest ta z Boguchwały. W całej Polsce funkcjonuje 7782 biblioteki.

To już 11. taki ranking dziennika i Instytutu Książki. Jak gazeta oceniała biblioteki? Wysłała ankiety do wszystkich bibliotek z gmin wiejskich, miejsko-wiejskich oraz miast. Ankieta zawierała kilkadziesiąt pytań. – Oceniano m.in. powierzchnię biblioteki i jej filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców oraz średnie zatrudnienie w placówce. Uwzględniliśmy czas pracy biblioteki, księgozbiór w przeliczeniu na 200 mieszkańców, wielkość tego księgozbioru nabytego w ostatnich 10 latach, jako procent całego zbioru i zakupione nowe książki – wyjaśniają organizatorzy rankingu.

Punkty przyznano za dostępne tytuły prasowe, dostęp do nowych mediów oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Można było je uzyskać za działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne czy literackie. Ważne było także to czy biblioteka na swoją działalność czy imprezy, jakie organizuje, pozyskuje dotacje i środki z zewnątrz.

– Dla bibliotek najgorszy był czas, kiedy w ubiegłym roku zostały całkowicie zamknięte i pozbawione możliwości bezpośredniego kontaktu z Czytelnikami. Sytuację ratowały wtedy nowe technologie. Trzeba przyznać, że stalowowolska biblioteka szybko dostosowała się do tych realiów i część oferty przeniosła do świata wirtualnego. Cyfryzacja nie podważa sensu istnienia biblioteki w tradycyjnej formie, ale jak się okazało zaoferowała dodatkowe narzędzia służące promocji czytelnictwa. Wielu Czytelników woli jednak bezpośredni kontakt i cieszymy się, że wracają oni do biblioteki. Nie tylko po ciekawą książkę, ale na spotkania literackie czy warsztaty. Cieszy także kontakt z najmłodszymi – przedszkolakami czy uczniami szkół podstawowych, którzy na powrót korzystają z bibliotecznych zajęć, choć jeszcze nie w takim stopniu, jak było to wcześniej. Mam nadzieję, że rok 2022 będzie wyglądał tak jak rok 2019, choć jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność – mówi Ewa Biały dyrektor stalowowolskiej biblioteki.

Dariusza Jaworskiego, dyrektora Instytutu Książki cieszy stan czytelnictwa. W 2020 roku zanotowaliśmy w Polsce wzrost o 3%. – Gdyby popatrzeć na oś czasu to czytelnictwo w przeciągu ostatnich 4 lat wzrosło o 5%. Pozyskaliśmy czytelników dzięki kampanii „Mała książka – wielki człowiek” prowadzonej przez Instytut Książki. Jednym z jej elementów jest to, że rodzic lub opiekun zapisujący dziecko do biblioteki dostaje dla niego wyprawkę czytelniczą z książką – mówi Dariusz Jaworski. Taki program funkcjonuje również w stalowowolskiej książnicy. Gratisową wyprawkę dostanie każdy maluch do 6. roku życia zapisujący się do biblioteki.